/
Firemné novinky
Martin Smoleňák
CEO, KUNAJ

Udržateľnosť a zefektívnenie

Trvalá udržateľnosť ide ruka v ruke so zefektívňovaním výrobných procesov a využívaním obnoviteľných zdrojov.

Firemné novinky

Udržateľnosť a zefektívnenie

Skutočná zmena

O trvalo udržateľných zdrojoch sa toho popísalo už mnoho, no stále to nie je dosť. Trvalá udržateľnosť ide ruka v ruke so zefektívňovaním výrobných procesov a využívaním obnoviteľných zdrojov. Uvedomujeme si, že príroda, ktorá nás obklopuje, je dedičstvom neoceniteľnej hodnoty, ktoré treba chrániť a zveľaďovať. A preto už mnoho rokov dbáme o ochranu prírody a výsadbu nových stromov, ktorých sme v spolupráci s urbárskym spoločenstvom Štrba vysadili už 10 000.

Briketová pec

Ďalší krok, ktorý nám pomáha zefektívniť procesy je napríklad briketová pec, ktorou kúrime v našej výrobe a kancelárskych priestoroch. Samo o sebe by to neznamenalo veľa, ale keďže sme drevárska výroba a pri takej vzniká množstvo pilín a dreveného prachu, máme vlastnú briketovačku a celý rok kúrime, takpovediac, z vlastných zdrojov. Nemusíme dokúpiť jedinú briketu.

Minimalistická rada

Pekný príklad zefektívnenia výroby sú aj naše okná rady VISION. Na výrobu týchto okien sa spotrebuje o 30% menej dreva a pri výrobe vzniká o 70% menej drevného odpadu. Zároveň sú ale tieto okná navrhnuté tak, aby spĺňali všetky náročné požiadavky zákazníkov. Pre zaujímavosť, ak sa okno osadí spôsobom, ktorý je pre tento typ predpísaný, tak tepelno-izolačné vlastnosti sú lepšie ako pri oknách s profilom D92 respektíve DH92, ktoré sú už vhodné na pasívne stavby. Je to vďaka tomu, že celý rám je z exteriérovej strany zateplený a viditeľná je len sklená výplň.

Za príklad ekologického prístupu možno môžeme spomenúť aj to, že všetky farby a moridlá, ktoré požívame sú šetrné k životnému prostrediu. Týchto pár vecí je len začiatok našej cesty k trvalo udržateľnému využívaniu zdrojov. Prírodu máme iba jednu, preto sa k nej tak aj správajme.

Autor príspevku
Martin Smoleňák
CEO, KUNAJ

Konateľ a ekonomický riaditeľ firmy ktorý sa stará o financie a obchod firmy. "Obchod sa nevyhráva cenou ale dôverou."

Viac článkov autora
Pre koho je kunaj

Mohlo by sa Vám tiež páčiť