Martin Smoleňák
CEO, KUNAJ

Minimalizmus v domácnosti s oknami Vision

Minimalizmus sa vyznačuje jednoduchosťou a takisto geometrickými rovnými líniami, ktoré vytvárajú v interiéri harmóniu a poriadok.

extra

Každý kus nábytku by mal mať v byte premyslené miesto. Menej je v tomto prípade viac! Minimalizmus sa vyznačuje jednoduchosťou atakisto geometrickými rovnými líniami, ktoré vytvárajú v interiéri harmóniu a poriadok.

 

Minimalistické okná KUNAJ Vision 

Naše okná z radu Vision vyrábame v dreve aj v drevohliníku. Použitím minimalistického rámu sme získali dokonalé spätie s krajinou za oknom. Výhodou tohto okna je úplne tenký profil z interiérovej strany, kde sú použité ostré hrany a čisté línie okna. Krídlo aj pri otvorení pôsobí veľmi subtílne. Okná Vision vynikajú dizajnom bez kompromisov a pre milovníkov minimalistického interiéru sú priam stvorené! Nechajte sa inšpirovať našou produktovou líniou Vision okien, ktoré hravo spojíte s minimalistickými interiérovými doplnkami. Minimalizmus nie je len smer v architektúre a dizajne, ale ako jeden z mála štýlov zariaďovania interiéru sa prelína aj do životného štýlu, ktorý je ním inšpirovaný. Stredobodom v minimalistickom priestore je totiž samotný obyvateľ a užívateľ interiéru.

 

Minimalistická architektúra

Minimalistická architektúra a minimalizmus v domácnosti sú v súčasnosti veľmi moderné koncepty a tak isto aj veľmi funkčné. V architektúre sa dbá na využitie jednoduchého dizajnu, do ktorého dokonale zapadajú veľké okná s tenkým rámom, cez ktoré sa do interiéru dostane veľa prirodzeného svetla. Dôraz sa kladie na jednoduchý čistý dizajn bez zbytočných dekorácií. Medzi hlavné charakteristiky tohto štýlu patria moderné materiály (prírodné drevo, sklo, železo), čisté línie, otvorené priestory, jednoduché geometrické formy a funkčné využitie priestoru.

Inšpirácia minimalizmu pramení z japonských princípov hľadania krásy v jednoduchosti a v prirodzenej forme materiálov. Japonská estetika vyzdvihuje jednoduchosť a priestory bez nadbytočných dekorácií a iných predmetov, ktoré sa zvyknú v domácnostiach hromadiť. Veľkou inšpiráciou moderných interiérov je škandinávsky minimalizmus, ktorý využíva jednoduché prvky jemných farieb v kombinácii s drevom, tie domov zútulnia a navodia príjemnú atmosféru. V škandinávskych interiéroch stále dominuje najviac biela farba doplnená drevom, často ale nájdete aj inšpirácie v iných neutrálnych odtieňoch.

 

Minimalistická domácnosť

Zariadenie v jednoduchom štýle určite nebude pôsobiť chladne, práve cieľom minimalizmu je vytvoriť útulný domov, kde nebudete zahltení zbytočnými vecami a budete sa v ňom cítiť pohodlne. Ak máte pocit, že sa vám v domácnosti neustále tvorí neporiadok a necítite sa dobre, koncept minimalizmu je pre vás ako stvorený.

Nemusíte hneď vyhodiť všetky staré veci, no postupne by ste mali prehodnotiť, čo všetko v domácnosti naozaj využívate. Ideálny scenár je jednotlivo si prebrať všetky veci, keď sa sťahujete do nového bytu alebo domu. Vtedy máte jedinečnú možnosť veci postupne triediť a vyradiť tie, ktoré vôbec nepoužívate a ich jediná úloha je chytanie prachu. Samozrejme, sťahovanie nie je také časté, poradíme vám, ako môžete aj vy mať minimalistickú domácnosť.

 

Nábytok

Prejdite sa v byte a skontrolujte jednotlivé kusy nábytku. Využívate všetky? Slúžia niektoré len na odkladanie nepotrebných vecí? Do tejto kategórie väčšinou patria rôzne skrinky, komody alebo stolčeky, ktorých jedinou úlohou je skladovanie nepotrebných vecí. Je dosť pravdepodobné, že práve obsah tohto nábytku bude nepotrebný a väčšinu starých časopisov, dokumentov alebo korešpondencie budete môcť vyhodiť. Samozrejme, tento nábytok určite nevyhadzujte, skúste ho predať alebo darovať. Bazár nábytku je v súčasnosti veľmi populárny a ľudia dokonca často zháňajú staré nábytky, ktoré si prerobia podľa vlastných predstáv.

 

Dekorácie

Kategória dekorácií je veľmi obľúbená a mnoho ľudí ma dokonca krabice vyhradené na sezónne dekorácie, ktorými je ich domácnosť preplnená. Na dotvorenie atmosféry miestnosti vám budú kľudne stačiť2-3 zaujímavé dekorácie a izbové rastliny. Postupne vytrieďte dekorácie, na ktoré len padá prach a nemajú žiadnu funkciu. Vankúše, deky, prikrývky– naozaj ich potrebujete? Nechajte si len tie najpoužívanejšie a najviac lahodiace oku k vášmu interiéru.

 

Kuchyňa

Kuchyňa je (spolu s obývačkou) epicentrom zbytočných predmetov. Základná myšlienka minimalizmu je mať čistý a priestranný priestor, preto by mala byť kuchynská linka čistá a nezahltená rôznymi malými spotrebičmi, kuchynskými pomôckami a dekoračnými predmetmi. Prvý krok je teda upratanie kuchynskej linky, odložte všetko na stôl a vytrieďte, čo vôbec nepoužívate a čo neskôr odložíte do skrinky. Ďalej preberte rovnakým spôsobom jednotlivé skrinky a zásuvky. Medzi vyradené predmety by mali patriť nefunkčné kuchynské spotrebiče, nadbytočné obaly a odmerky, reklamné hrnčeky a formičky, ktoré ste nikdy nepoužili.

Spálňa

Ak máte na posteli množstvo dekoračných vankúšov, ktoré len každý večer odkladáte a ráno naspäť aranžujete – podľa princípov zbytočných dekorácií by ste sa ich mali tiež zbaviť. Na posteli by mali zostať len vankúše a prikrývka. Nočné stolíky sú tiež miestom, na ktorom sa hromadia zbytočnosti. Ozdoby a nepotrebné predmety odstráňte, na nočnom stolíku by mala zostať len lampa a napríklad okuliare a kniha.

Kúpeľňa

Prvým pravidlom v kúpeľni je organizácia kozmetiky, vyhoďte produkty, ktoré nepoužívate a všetky po dátume spotreby. Dobrým pravidlom je nekupovať kozmetiku, keď ste ešte neminuli jeden produkt. Väčšinou práve tento krok najviac pomôže k čistejšej kúpeľni. Fénom, kulmám a žehličkám na vlasy vyhraďte vlastnú skrinku. Tak isto nepotrebujete 10 sád uterákov, stačiť by vám mali dve pekné sady, ktoré budete obmieňať.

 

Pracovňa

Pracovný stôl by mal byť tak isto uprataný a nemali by ste mať problém hneď nájsť, čo potrebujete. Na stole by mal byť len počítač, najpoužívanejšie kancelárske potreby a zošit alebo blok na zapisovanie si poznámok. Zrecyklujte všetky nepotrebné papiere a zbavte sa zbytočných kancelárskych predmetov. Problém hromadenia dôležitých dokumentov môžete vyriešiť ich naskenovaním a archivovaním v počítači.

Autor príspevku
Martin Smoleňák
CEO, KUNAJ

Konateľ a ekonomický riaditeľ firmy ktorý sa stará o financie a obchod firmy. "Obchod sa nevyhráva cenou ale dôverou."

Viac článkov autora
Pre koho je kunaj

Mohlo by sa Vám tiež páčiť