Martin Smoleňák
CEO, KUNAJ

Orech kráľovský - Rímsky symbol plodnosti a jedlo bohatých

Jeho história sa začala písať v Perskej Ríši. Pre chutné plody bol orech privezený do Európy už niekedy v 15. storočí, a o jeho dovoz sa zaslúžil sám Karol Veľký.

extra

Starí Rimania zasvätili strom orecha bohovi Jupiterovi. Orechy považovali za symbol plodnosti a jedlo bohatých. Svojim obsahom mastných kyselín a výživnou hodnotou orechy pokojne prevýšia mäso, preto ich vegetariáni označujú za „mäso prírody“. Obsahujú vysoké množstvo bielkovín, tukov a minerálov. Už názov „Orech Kráľovský“ naznačuje, že ide o mohutné stromy. Ich kmeň býva masívny a konáre pomerne hrubé. Listy sú výrazné a veľké, s jemnou vôňou. Orechy kvitnú väčšinou v apríli, alebo v máji. Zbierajú sa ich listy, plody a oplodie.

Sfarbenie dreva má zaujímavú, viacfarebnú kresbu. Orechy rastú často v záhradách, alebo v parkoch. Pestujú sa najviac kvôli plodom – vlašským orechom, a ich drevu, majú však nespočetné množstvo ďalších využití. Napríklad, čaj z orecha je známy tým, že je silným antioxidantom a dobre čistí krv. Orechové tinktúry zas pomáhajú pri kožných chorobách a taktiež revitalizujú poškodenú kožu. Výťažok z orechov je výborným liekom na žalúdok, pomáha tráveniu, zbavuje telo parazitov a celkovo posilní organizmus. Orechu sa pripisuje aj schopnosť znižovať hladinu cukru v krvi. Pri použití zvonku má taktiež zázračné účinky. Teplé obklady zo zaparených listov vyťahujú hnis, čistia rany a minimalizujú opuchy. Známy je aj orechový olej, ktorý posilňuje vlasové korienky.

Orechové drevo je tvrdé a pevné, tvarovateľné, preto je veľmi cenné u stolárov, ale aj u umeleckých rezbárov. Už naše staré mamy mali v obývacích izbách orechový nábytok, ktorý sa dodnes vyrába. Jeho cena je však vyššia, nakoľko ide o vzácne a ťažšie dostupné drevo. Orechové drevo sa s obľubou využíva na výrobu dyhy, spomínaného nábytku, ale aj šperkov – náušníc, brošní, príveskov, či prsteňov. Využitie našlo aj v hudobnom priemysle, na výrobu klavírov, a používa sa tiež na výrobu palubných dosiek luxusných áut. Dekorácie z orechového dreva v podobe misiek a podnosov oživia každý interiér.

Ak si na vašom nábytku všimnete škrabanec, alebo odreninu, máme pre vás tip. Nedokonalosť stačí natrieť dužinou z orecha, či už z vlašského, alebo pekanového. Dužina obsahuje obnovujúci olej, ktorý minimalizuje nedokonalosti. Na záver jedna zaujímavosť. Naši predkovia umiestňovali záhradné stoly vždy pod dva orechy. Nielen, že poskytli oddychovej zóne príjemný tieň, ale hlavne odpudzovali nepríjemný hmyz.

Autor príspevku
Martin Smoleňák
CEO, KUNAJ

Konateľ a ekonomický riaditeľ firmy ktorý sa stará o financie a obchod firmy. "Obchod sa nevyhráva cenou ale dôverou."

Viac článkov autora
Pre koho je kunaj

Mohlo by sa Vám tiež páčiť