Martin Smoleňák
CEO, KUNAJ

Renovácia drevených okien

Renovácia drevených okien nie je jednoduchá, no môže byť nutná, ak sa o drevené okná nestaráte správne, alebo vôbec.

extra

Aby ste predišli renovácii, ošetrujte okná sadou určenou na starostlivosť o drevené okná a raz ročne určite premažte všetky kovania. Ak ste to však zanedbali, ešte nič nie je stratené. Na drevené okná výrazne vplývajú poveternostné vplyvy, preto sa môže farba začať miestami olupovať.

Čo teda robiť, ak ste sa dostali až sem? Prvým krokom je odstránenie kovania, kľučiek a pántov. Sklo prekryte priesvitnou fóliou a po stranách oblepte papierovou páskou, aby nedošlo k znehodnoteniu skla. Na rad prichádza dôležitý krok – odstránenie vrchnej časti starého náteru. Jemne prebrúste časť náteru. Ak je náter veľmi znehodnotený, a je potrebné ho odstrániť celý, v obchodoch s farbami kúpite odstraňovač náterov, ktorý môže byť nápomocný. Vybrúsené okno dokonale očistite od zvyškov náteru a prachu, čím zaistíte dokonalú priľnavosť nového náteru. Ak došlo k prasklinám, tieto je potrebné vyplniť tmelom, aby bol povrch okenného rámu rovný. Takto ošetrený rám okna natrieme prvým impregnačným náterom. Na to je ideálne dva krát naniesť náter v požadovanom farebnom odtieni. Medzi jednotlivými náterovými vrstvami môžete rám ešte jemne prebrúsiť, zaistíte tak lepšie uchytenie farby. Nakoniec je potrebné na okenný rám aplikovať vrchnú vrstvu náteru, špeciálny lak, ktorý zabezpečí zaistenie farebného náteru.

Príklad renovácie starších okien Vám predstavíme aj na videu, v ktorom môžete vidieť renováciu okien na hoteli Villa Dr. Szontagh v Novom Smokovci.

Autor príspevku
Martin Smoleňák
CEO, KUNAJ

Konateľ a ekonomický riaditeľ firmy ktorý sa stará o financie a obchod firmy. "Obchod sa nevyhráva cenou ale dôverou."

Viac článkov autora
Pre koho je kunaj

Mohlo by sa Vám tiež páčiť