Martin Smoleňák
CEO, KUNAJ

Najväčšie mýty o oknách a dverách

Poďme si dnes vyvrátiť niekoľko najviac zažitých mýtov, ktoré sprevádzajú okná a dvere.

extra

Existuje niekoľko bežných mýtov o oknách a dverách, ktoré môžu zmiasť ľudí pri výbere, inštalácii alebo údržbe. Poďme si dnes niektoré z nich prejsť:

Mýtus: Väčšie okná znamenajú väčšie tepelné straty.

Fakt: Aj keď to môže znieť logicky, moderné okná s vysokou úrovňou izolácie a technológiou môžu efektívne minimalizovať tepelné straty aj pri väčšej ploche. Kvalitné okná so skvelou izolačnou schopnosťou môžu byť veľké a stále udržiavať dobrú tepelnú stabilitu v interiéri.

Mýtus: Drevené dvere sú menej odolné než tie z iných materiálov.

Fakt: To môže byť pravda v prípade nekvalitného dreva alebo nedostatočnej údržby. Moderné drevené dvere vyrobené z kvalitných materiálov a správne ošetrené sú schopné byť odolné a dlhotrvajúce. Navyše, drevené okná sa oproti iným materiálom dajú ľahko opraviť.

Mýtus: Okná a dvere nie sú dôležité pre energetickú účinnosť domu.

Fakt: Naopak, kvalitné okná a dvere môžu výrazne prispieť k energetickej účinnosti domu. Dobré izolačné vlastnosti okien a dverí môžu minimalizovať straty tepla, čo znižuje spotrebu energie na kúrenie alebo chladenie.

Mýtus: Drevené okná treba po pár rokoch znovu pretierať farbou.

Fakt: To možno platilo pred 40 rokmi. Nakoľko sa technológie posúvajú rýchlo dopredu, o drevené okná sa stačí starať raz ročne ošetrovacou sadou, ktorú má väčšina výrobcov prispôsobenú svojim druhom farieb. Je to jednoduchý proces pripomínajúci obyčajné umývanie rámov.

Mýtus: Výmena okien vždy zvýši hodnotu nehnuteľnosti.

Fakt: Zlepšená energetická účinnosť prostredníctvom výmeny okien a dverí môže zvýšiť atraktivitu nehnuteľnosti, ale to nie je zaručené pravidlo. Hodnota nehnuteľnosti závisí od mnohých faktorov, nielen od okien a dverí.

Mýtus: Drevené okná a dvere sú staromódne.

Fakt: Aj keď moderné materiály ako plast alebo hliník získali popularitu, drevo stále zostáva populárnou voľbou pre okná a dvere kvôli svojmu estetickému vzhľadu a schopnosti prispôsobiť sa rôznym štýlom. Navyše, pri drevených oknách je možnosť výroby rozmernejších okien ako napríklad pri plaste a hliníku.

Mýtus: Všetky izolačné problémy sú spôsobené starými oknami a dverami:

Fakt: Aj keď staré, nefunkčné okná a dvere môžu byť príčinou izolačných problémov, existujú aj ďalšie faktory, ako je nedostatočná izolácia stien, strechy alebo podlahy.

Mýtus: Drevené okná nemôžu byť veľkých netypických rozmerov:

Fakt: Opak je pravdou. Drevené okná môžu byť vyrábané vo väčších rozmeroch ako plastové a hliníkové okná. A to aj ako posuvné, alebo otváravé. Drevo je tvárny materiál a jednoducho sa dá prispôsobiť potrebám zákazníka, či už veľkosťou alebo tvarom.

Pri výbere okien a dverí je dôležité byť informovaný a podrobné poradenstvo od odborníkov môže pomôcť odhaliť a vyvrátiť mýty, ktoré sa môžu objaviť pri rozhodovaní.

Autor príspevku
Martin Smoleňák
CEO, KUNAJ

Konateľ a ekonomický riaditeľ firmy ktorý sa stará o financie a obchod firmy. "Obchod sa nevyhráva cenou ale dôverou."

Viac článkov autora
Pre koho je kunaj

Mohlo by sa Vám tiež páčiť