Martin Smoleňák
CEO, KUNAJ

Javor - kráľ jesennej záhrady

Výskyt javorov je rozšírený v miernych a subtropických oblastiach severnej pologule.

extra

Komu by nebol známy javorový list, ktorý ma Kanada umiestnený na svojej vlajke? Javory sú vysoké opadavé stromy, no existuje aj niekoľko druhov neopadavých javorov. Niektoré druhy sú nižšieho vzrastu a pripomínajú skôr ker. Iné sú zas vyššie majestátne stromy, s krásnymi farebnými listami. Okrem zvláštneho tvaru listov je vždy atraktívne ich sfarbenie na jeseň. Sú vyšľachtené do viacerých odtieňov a tvarov. Niektoré sa stávajú farebnými až na jeseň, iné sú žiarivé počas celého roka. Javory prinesú do vašej záhrady krásu a farebnosť, sú preto obľúbené ako okrasná drevina. Záhrade dodajú čaro a tú správnu atmosféru.

Na pestovanie nie sú veľmi náročné, darí sa im v polotieni, alebo na mieste kde nie je veľa poludňajšieho slnka. Medzi najznámejšie druhy javorov patria Japonské javory, ktoré pochádzajú z ďalekej Ázie. Tieto sa pestujú dokonca ako bonsaj. Rastú skôr pomalšie, alebo stredne rýchlo, takže sa nemusíte obávať toho, že za krátky čas z nich bude vysoký strom, tak ako je to pri našich Európskych javoroch. Už pri výsadbe Európskych javorov je potrebné premýšľať nad tým, že sa časom takmer s istotou rozrastú, preto nemá zmysel umiestňovať ich tam, kde je stiesnený priestor. Pôda, kde javor zasadíme by mala byť mierne kyslá, kyprá výživná a vlhká. Javory vždy vyniknú skôr samostatne. V prípade, že sú ich listy svetlé, dobre ukážu napríklad na tmavšom pozadí živého plota. Dobre sa im darí v blízkosti vodných plôch, ktoré prispievajú k ich vlhkosti.

Javor má stredne ťažké a tvrdé drevo podobné buku. Jeho drevo patrí k najsvetlejším aké vôbec existujú. Letokruhy bývajú jasne viditeľné. Za určitých aspektov sa v javorovom dreve dokáže vytvoriť očková štruktúra so stočeným priebehom vlákien. Takýto typ dreva je veľmi vzácny a využíva sa aj na zadné dosky gitár, alebo huslí. Využitie javorového dreva je samozrejme cenené aj v nábytkárstve. Vyrábajú za z neho postele, stoličky, skrine, rôzne druhy dýh a aj podlahy. Vďaka svojej pružnosti javorové drevo obľubujú aj umeleckí rezbári a výrobcovia drevených hračiek. Pôvodný obyvatelia Ameriky varili javorovú šťavu z javorov už skôr, ako Európania prišli do ich krajiny. V javorovom sirupe mali zdroj energie a výživy. Cukrovú šťavu spracovávali do javorového cukru, ktorý sa skladoval v nádobách  vyrobených z brezovej kôry. Javorový sirup je obľúbeným aj dnes. Za istých podmienok sa dá dokonca pripraviť doma.

Autor príspevku
Martin Smoleňák
CEO, KUNAJ

Konateľ a ekonomický riaditeľ firmy ktorý sa stará o financie a obchod firmy. "Obchod sa nevyhráva cenou ale dôverou."

Viac článkov autora
Pre koho je kunaj

Mohlo by sa Vám tiež páčiť