Martin Smoleňák
CEO, KUNAJ

Gaštan - Čínsky symbol životodarnej energie

Gaštan je listnatý strom z čeľade bukovité.

extra

Medzi najznámejšie druhy sa radí gaštan jedlý a pagaštan konský. Gaštan jedlý pochádza z oblastí Stredozemného mora, z mesta Kastnana v starovekej Tesálii. Gaštany dôverne poznali aj starí Číňania. Tradičná čínska medicína bola ako vieme spojená so silným duchovnom. Číňania tak považovali gaštany za symbol akejsi novej životodarnej energie. Dodnes Číňania zjedia až 40% všetkých gaštanov na svete. Pečú ich na horúcom piesku, dusia a varia ich v polievkach.

Pagaštan konský

Gaštan jedlý

Gaštan je dlhoveký strom, ktorý sa dožíva aj niekoľko stoviek rokov. Ide o mohutné stromy s krásnu korunou. Listy sú tmavozelené, po okrajoch ostro zúbkaté. Stromy kvitnú začiatkom júla. Gaštany patria k drevinám, ktoré okrem kvalitného dreva poskytujú človeku aj chutné plody. Okrem plodov sa dajú použiť aj listy ,kôra i drevo. Gaštany sú veľmi zdravé, pretože obsahujú veľa bielkovín, vlákniny a minerálov. V porovnaní s orechmi sú menej kalorické, majú menej tukov a viac vody. Obsahujú vitamín C, železo, vápnik, draslík, karotén a ďalšiu radu minerálov. Neobsahujú lepok a sú vhodné aj pre diabetikov.

Z plodov sa okrem iného vyrába aj likér, gaštanové pyré, či gaštanová plnka. Z listov sa dá uvariť čaj, ktorý napomáha liečeniu bronchitídy a astmy. Plody gaštana sa v našej slovenskej kuchyni veľmi  nevyužívajú, na rozdiel od amerických kuchýň. Sviatok vďakyvzdania si Američania nevedia predstaviť bez gaštanovej plnky do moriaka. Gaštanom sa hovorí aj „stromová ryža“, pretože ich nutričné ​​vlastnosti sú extrémne podobné hnedej ryži.

Gaštanové drevo je veľmi hutné, dokonca hutnejšie ako dubové drevo. Je veľmi kvalitné a drahé. Má vysokú trvanlivosť, preto sa používalo už ako súčasť kolových stavieb v dobe bronzovej. Z gaštanového dreva sa dodnes vyrábajú sudy na kvalitné vína, pričom v severnejších oblastiach sa na tento účel udomácnilo skôr dubové drevo. Gaštanové drevo má exkluzívnu červenohnedú farbu. Je odolné voči oderu a poškriabaniu, čo mu pridáva na pozitivite. Milovníci luxusného nábytku si ho radi volia do pracovní, alebo jedální. Povrch tohto dreva je zamatovo hladký a príjemný na dotyk. Na dreve nenájdete žiadne uzly, hrče, ani živicové kanáliky, ani vzory vďaka čomu je gaštanový nábytok vyhľadávaný u zákazníkov, ktorý uprednostňujú čisté a hladké línie.

Gaštan jedlý z Vales v Portugalsku starý viac ako 1000 rokov.

Na záver ešte zaujímavé fakty. Pavúky nikdy netkajú pavučinky v blízkosti gaštanového dreva. Preto bolo v minulosti toľko európskych hradov postavených pomocou gaštanových trámov. Vo Francúzsku sa zasa na Vianoce a na Nový rok podáva špeciálna pochúťka - kandizované gaštany nazývané marron glace. A tak ako sme my zvyknutí svätiť veľkonočné koláče a maľované vajíčka na Veľkú  noc, Korzičania v kostole posvätia gaštany.

Autor príspevku
Martin Smoleňák
CEO, KUNAJ

Konateľ a ekonomický riaditeľ firmy ktorý sa stará o financie a obchod firmy. "Obchod sa nevyhráva cenou ale dôverou."

Viac článkov autora
Pre koho je kunaj

Mohlo by sa Vám tiež páčiť