/
O produktoch
Martin Smoleňák
CEO, KUNAJ

Ako si vybrať správne bezpečnostné dvere?

Pre výber správnych bezpečnostných dverí je potrebné vedieť čo chceme s týmito dverami dosiahnuť. Bezpečnostné dvere sa samozrejme inštalujú pre zabezpečenie majetku a s tým je napríklad spojená povinnosť zabudovania takýchto dverí v prípade, že chcete byt poistiť proti vykradnutiu.

O produktoch

Pre výber správnych bezpečnostných dverí je potrebné vedieť čo chceme s týmito dverami dosiahnuť. Bezpečnostné dvere sa samozrejme inštalujú pre zabezpečenie majetku a s tým je napríklad spojená povinnosť zabudovania takýchto dverí v prípade, že chcete byt poistiť proti vykradnutiu. V tomto prípade poisťovňa vyžaduje certifikát k bezpečnostným dverám. A ten Vám bude vydaný len na základe dodania bezpečnostných dverí a v prípade že montážna firma má akreditáciu premontovanie takýchto prvkov.

Poďme sa pozrieť na ďalšie detaily ktoré sú pri dverách dôležité.

 

Akú triedu bezpečnosti zvoliť?

Európske normy rozoznávajú šesť bezpečnostných tried pre dvere. Pre účely zabezpečenia bytu, sú najvhodnejšie dvere v bezpečnostnej triede 2 alebo 3. Bezpečnostná trieda 1 poskytuje len minimálnu ochranu a takéto dvere je možné v krátkom čase prelomiť iba skrutkovačom. Naopak, dvere v bezpečnostných triedach 4,5 a 6 nie sú každodenne používané, ale skôr len v špeciálnych prípadoch. Pre už spomínané poistenie bytu proti vykradnutiu je potrebná minimálne bezpečnostná trieda 2. Všetky bezpečnostné dvere od firmy KUNAJ sú automaticky protipožiarne s min. 30 minútovou požiarnou ochranou.

 

Aký uzamykací systém vybrať?

V našich bezpečnostných dverách, či už v triede 2 alebo triede 3, inštalujeme hákový bezpečnostný zámok. Pri zamknutí dvier sa z krídla vysunú háky, ktoré sa zachytia o zárubňu a vďaka tomu sú dvere veľmi odolné voči vypáčeniu alebo vylomeniu. Háky tieto dvere podržia uzamknuté v zárubni.

 

Aký vybrať povrch dverí.

Dvere samotné môžu mať rôzne povrchové úpravy. Či už si vyberiete  laminátový povrch alebo dvere v dyhe, záleží na Vašich preferenciách a celkovom prostredí kde sa dvere nachádzajú. Podstatná je dverná výplň a kovanie. Pri bezpečnostnej triede 2 je dverná výplň materiál, ktorý je lisovaný z veľmi malých častíc (max niekoľko milimetrov) z dreveného aj kovového odpadu a vďaka tomu je veľmi obtiažne sa dostať cez dvere hrubou silou. V prípade triedy 3 je vo dverách zabudovaný oceľový plát.

 

Ktoré zárubne sú vhodné pre bezpečnostné dvere?

K bezpečnostným dverám dodávame štandardne oceľové zárubne. Či už rámové, poloobložkové alebo obložkové zárubne, dôležité je ich ukotvenie do steny. Pri bezpečnostnej triede 2 máme certifikovanú montáž na tzv. turbošróby a následné vyplnenie priestoru medzi stenou a zárubňou protipožiarnou penou. Samozrejme zárubňa môže byť namontovaná zabetónovaním. Táto možnosť je ale nutná pri bezpečnostnej triede 3.

Naša spoločnosť má dokonca certifikované bezpečnostné dvere v triede 2, ktoré majú drevenú zárubňu a atypickú výšku. Túto alternatívu robíme ale len v komplet dyhovanom prevedení.

 

Kovanie a kľúče.

Ideálne pre bezpečnostné dvere je bezpečnostné kovanie. Na výber je znova veľké portfólio kľučiek. Skoro každý výrobca kľučiek ponúka aj bezpečnostné kľučky. Tu je rozdiel v materiáli a prevedení. Niektoré kľučky sú opatrené prekrytím vložky, čo pomáha proti odvŕtaniu zámku. Zámky sa tak isto vyrábajú rôzne, podľa triedy bezpečnosti. Kľúče ku dverám sa potom dajú rozrobiť len so špeciálnou kartou, ktorá je pribalená ku kľúčom. Naše najpoužívanejšie kovania sú AXA Atlas 2 PLUS čo je štítová bezpečnostná kľučka a k tomu zámok EURO secure s triedou bezpečnosti 3.

Ak máte záujem o bezpečnostné dvere pre Váš byt, napíšte nám cez tento kontaktný formulár o aký typ dverí by ste mali záujem a my Vám pošleme cenovú ponuku.

Autor príspevku
Martin Smoleňák
CEO, KUNAJ

Konateľ a ekonomický riaditeľ firmy ktorý sa stará o financie a obchod firmy. "Obchod sa nevyhráva cenou ale dôverou."

Viac článkov autora
Pre koho je kunaj

Mohlo by sa Vám tiež páčiť