Martin Smoleňák
CEO, KUNAJ

Adventný veniec na vstupných dverách

Najkrajšie obdobie v roku sa k nám neúprosne blíži...

extra

Poznáte to, celý rok sa za niečím naháňame. Chceme mať doma neustály poriadok, v práci podávať najlepšie výsledky a starostlivosť o deti taktiež dáva zabrať. Dni letia ako šialené, a kalendár nám ukazuje skoro polovicu novembra. Je tu obdobie, kedy treba spomaliť a vychutnať si čaro prichádzajúceho adventu. Sila a posolstvo adventu však v sebe nemá len symboliku blížiacich sa vianočných sviatkov. Nesie v sebe hlboký historický a aj náboženský význam. Advent má z tohto pohľadu pripomenúť ľudstvu a hlavne veriacim, že Kristus príde a ich život by mal byť o jeho očakávaní. V období adventu tak ľudom nejde iba o historické udalosti, ktoré sa odohrali pred mnohými rokmi, ani o materiálne zabezpečenie a zhon.

Azda najkrajším symbolom tohto obdobia sa stal adventný veniec. Či už položený na stole, alebo zavesený na vstupných dverách, je súčasťou domova každého z nás. Keďže našou prácou je aj výroba exteriérových dverí, ktoré sú ideálnym miestom pre umiestnenie tejto dekorácie, zdá sa nám príjemné vám v tomto období priniesť aj širší okruh tém. Vzniku adventného venca predchádza starý zvyk pochádzajúci zo severských štátov v Európe. Ľudia si tu počas zimy nosili domov odrezané zelené vetvičky drevín zviazané do kruhu. Zelená farba vetvičiek a kruh v tomto prípade symbolizovali silu a chuť do života, jeho uzavretý kolobeh. Svetlo horiacich sviečok pre ľudí znamenalo nádej v zvládnutie ponurej atmosféry zimného obdobia a čakanie na prvé jarné slnko. Veniec na dverách sa teda považuje za ochranný symbol.

 

Dvere poukazujú na prechod a hlavný vstup do našich domov. Naši predkovia verili, že prah dverí je mýtickou hranicou dvoch rôznych svetov, preto sa vždy snažili o ochranu vstupu pred negatívnymi energiami. História typického adventného venca so štyrmi sviečkami sa však začala písať v Nemeckom sirotinci v roku 1838, keď  Johann Henrich Wichern z Hamburgu jeden vyrobil pre deti žijúce v ňom. Hovorí sa, že Johann chcel umlčať zvedavé otázky detí neustále spytujúce sa nato, kedy už budú konečne Vianoce, a tak vyrobil drevený kruh s 24sviečkami. Tenučké sviečky predstavovali tie bežné všedné dni a tie hrubé boli symbolikou Nedelí. Z tohto počinu sa zachovali 4 hlavné sviečky, ktoré dodnes pripomínajú obdobie prichádzajúcich štyroch nedieľ ostávajúcich do Vianoc. Štyri sviečky majú rôzne úlohy. Tá prvá horiaca predstavuje mier. Druhá sa stala symbolom viery, ktorú by sme mali v sebe udržiavať. Tretia sviečka v sebe nesie posolstvo lásky a štvrtá symbolizuje neutíchajúcu nádej. Sviečky na adventom venci zapaľujeme postupne, v poslednú nedeľu pred Vianocami horia všetky štyri spoločne.

 

Aby sme sa však nevenovali len histórii a tradíciám, nesmieme zabúdať na estetiku, ktorej funkcia je taktiež nenahraditeľná. Štýl a efekt venca zaveseného na dverách o vás a vašom domove prezradia naozaj mnoho a skvelo vyjadria váš vkus. Keď sa k vizuálnemu potešeniu pridá aj aromatická vôňa ihličia, máte vyhraté. Podklad na veniec by mal byť dostatočne pevný, aby uniesol váhu živého ihličia, preto je ideálne použiť polystyrénový kruh, nejaký slamený korpus, alebo zrezanú časť pňa. Okrem sviečok, bez ktorých by adventný veniec nemal svoj význam, môžete na jeho ozdobu použiť prakticky čokoľvek. Zelené jednoduché vence sú nadčasové a elegantné, vďačnými prírodnými materiálmi však môžete venček ľahko oživiť. Šišky, žalude, sušené ovocie, konáre, kôra, škorica a aj voňavý badián budú tou správnou voľbou.

V prípade, že ste milovníkmi všetkého trblietavého a načančaného, použiť sa dajú aj rôzne vianočné ozdoby, guličky, hviezdičky, my sme však za prírodnú estetiku. Moderné adventné vence majú rôzne farby, videli sme už aj čierny, harmóniu z tohto obdobia vám však najlepšie vystihnú a prinesú zemité farby ľahko oživené snehovo bielou, alebo vianočnou červenou. Tie najlepšie doplnky na váš adventný veniec teda nemusíte kupovať v obchode. Stačí, keď sa vyberiete do lesa so svojou rodinou a nazbierate čečinu a iné prírodniny, ktoré hravo využijete pri dekorovaní. Odmenou Vám bude nielen krásny adventný veniec, ale hlavne čaro puta s rodinou a čas strávený spolu pri výrobe dekorácie. O to predsa v tomto čase ide najviac. O lásku, rodinu, spomalenie a príjemné chvíle.

 

Tak čo, inšpirovali sme vás? :-)

Autor príspevku
Martin Smoleňák
CEO, KUNAJ

Konateľ a ekonomický riaditeľ firmy ktorý sa stará o financie a obchod firmy. "Obchod sa nevyhráva cenou ale dôverou."

Viac článkov autora
Pre koho je kunaj

Mohlo by sa Vám tiež páčiť