/
O produktoch
Martin Smoleňák
CEO, KUNAJ

Ako správne vybrať portál do Vášho domu či bytu?

Čo je HS portál, PSK portál a čo je FS portál? Tomu sa dnes pozrieme na zúbok.

O produktoch

Snáď všetci chceme mať vo svojom dome alebo byte veľké presvetlené priestory s krásnymi výhľadmi do exteriéru. Terasové a balkónové dvere sa nám to snažia dopriať, no tieto majú svoje veľkostné obmedzenia. A potom sú tu portály. Veľké presklenia, veľké otvorené priestory pri otvorenom portáli, veľa svetla v miestnosti. Aj tieto majú ale svoje špecifiká ktoré môže niekto považovať za nevýhody. Ale poďme pekne poporiadku a vysvetlime si čo je to PSK portál, HS portál a čo je FS portál.

2x HS portál v presklenej stene

 

PSK portál – sklopno-posuvný systém

PSK portál je prvý zo systémov ktorý bol na projektoch využívaný. Čo to znamená sklopno-posuvný? Ide o systém kde sa okno môže dať do dvoch polôh. Prvá je tzv. sklopka alebo vetranie. Je to ako na klasických oknách kde si okno dáte do polohy vetračky. Pri tomto otvorení okno stále spĺňa bezpečnostnú funkciu a z vonku sa nedá otvoriť. Pri posunutí kľučky do ďalšej polohy sa spodná časť okna vysunie do interiéru a následne je možné posúvať okno po ráme, po namontovaných koľajničkách. Nakoľko sú koľajničky namontované na ráme krídla, nie je tento systém bezbariéroví. Pootvorení takéhoto okna máte krásny otvorený priestor na prechod do exteriéru a zároveň Vám „nezavadzia“ otvorené krídlo v priestore. Tento systém je cenovo najdostupnejší.

PSK portál

Výhody PSK portálu:

-         Možnosť dať okno do polohy vetrania

-         Nižšia cena oproti iným posuvným systémom

Nevýhody PSK portálu:

-         Nie je bezbariérový

-         Ťažšia manipulácia pri otváraní a zatváraní

-         Otvárať a zatvárať sa dá len z interiéru

PSK portál

 

HS portál – zdvižno-posuvný systém

HS portál je posuvný systém ktorý má najviac výhod vďaka svojej konštrukcií a kovaniu. Hlavnou výhodou je bezbariérový prechod do exteriéru a interiéru. Vďaka zdvižno-posuvnému systému ktorý je zabudovaný v posuvnom krídle a vďaka nízkemu prahu ktorý je vysoký len 1cm, je prechod skutočne bezbariérový. Celý systém ja založený na systéme koľajničky a koliesok a vďaka tomu je veľmi jednoduché otváranie aj veľkých presklení. Nie je vôbec nezvyklé mať posuvnú časť veľkosti 3x3 metre s fixným presklením ktoré je dĺžkou prakticky neobmedzené. Aj v prípade HS portálu je možné vetranie no nakoľko sa tento portál nedá sklopiť, systém vetrania je vyriešený tzv. štrbinovým vetraním. Portál sa pootvorí o cca 1,5cm a následne znovu zavrie. Tým si celé krídlo znovu sadne na prah, ale zároveň zapadne do špeciálneho kovania, ktoré zaručí, že portál zostane uzamknutý a zároveň bude možné vetrať.

HS portál v rohovej presklenej stene

Ďalšou výhodou tohto systému je možnosť rôznych prevedení profilov. HS portály sú vo všeobecnosti hrubšie a ťažšie. Aj vzhľadom nato, aké veľké sa dajú robiť. No existujú systémy SKY, ktoré majú skryté rámy a vďaka tomu pôsobia portály omnoho minimalistickejšie. A keď sa spojí systém SKY s našim profilom VISION, môžete dosiahnuť bezrámový vzhľad s krásnym tenkým profilom krídla no zároveň nestratíte nič na pevnosti a bezpečnosti.

Bezrámový HS portál v 11 metrovej presklenej stene s lepenými spojmi

Výhody HS portálu:

-         Bezbariérový prechod

-         Jednoduchá manipulácia aj veľkých presklení

-         Veľké presklenia s rôznymi prevedeniami

-         Možnosť otvárania a zamykania aj z exteriéru

Nevýhody HS portálu:

-         Vyššia obstarávacia cena

-         Pre niekoho môže byť problém vyššia váha

HS portál Vision

 

FS portál – sklopný systém

FS portál je sklopný systém portálov, ktorý sa sklápa (alebo skladá) do strany. Hlavnou výhodou je že sa dá zložiť takmer celá zasklená plocha okna a teda ak máme napríklad 6 metrový FS portál tak po otvorení nám vznikne prechod skoro 5 a pol metra. To nie je možné ani pri PSK ani pri HS portáli. Tento portál je tak isto bezbariérový a ponúka pekný plynulý prechod do exteriéru. Nevýhodou je že takto sklopný portál je zložený z množstva krídel a tým pádom aj výhľad cez takéto okno je rušený množstvom okenných rámov. Aj tento systém sa dá vyrobiť v rôznych prevedeniach.

FS portály v zimnej záhrade

Výhody FS portálu:

-         Možnosť najväčšieho otvoreného priestoru spomedzi portálov

-         Bezbariérový prechod

Nevýhody FS portálu

-         Horší výhľad kvôli množstvu krídel

-         Ťažšia manipulácia s portálom

FS portál

 

Ak môžeme vidieť, každý z portálov má svoje pre a proti. Ak sa stále neviete rozhodnúť ktorý typ je pre Vás ten najlepší, radi Vám poradíme. Napíšte nám cez náš formulár na našej stránke, zatelefonujte nášmu obchodnému zástupcovi alebo sa priamo zastavte v našom krásnom showroome na Tatranskej Štrbe. Tešíme sa na Vás 😊

Autor príspevku
Martin Smoleňák
CEO, KUNAJ

Konateľ a ekonomický riaditeľ firmy ktorý sa stará o financie a obchod firmy. "Obchod sa nevyhráva cenou ale dôverou."

Viac článkov autora
Pre koho je kunaj

Mohlo by sa Vám tiež páčiť